MUZEUM GDAŃSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

MUZEUM GDAŃSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO (GUMed), al. Zwycięstwa 41–42. Placówka muzealna mieszcząca się w przyziemiu budynku GUMed „Atheneum Gedanenis Novum” (przed remontem budynek nosił nazwę „Stara Anatomia”; do 1975 znajdowało się tu prosektorium, w którym odbywały się zajęcia; w latach 1940–1945 pracował w nim prof. Rudolf Spanner). Rozpoczęło działalność wystawienniczą w 2006. Początkowo opiekę nad nim sprawował Zakład Historii i Filozofii Nauk Medycznych, kierowany przez prof. Zbigniewa Machalińskiego. Eksponaty znajdowały się wówczas w tymczasowych magazynach Zakładu, wiosną 2007 zostały przeniesione do obecnych pomieszczeń. Od 26 X 2009 muzeum jest samodzielną jednostką ogólnouczelnianą, podległą bezpośrednio rektorowi uczelni. Od lutego 2015 należy do Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych.

Muzeum gromadzi, przechowuje i udostępnia do zwiedzania zbiory związane z historią i tradycją uczelni od 1945. Posiada obiekty związane z medycyną gdańską od XVI wieku, eksponaty pochodzące z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie z lat 1919–1939 oraz pamiątki po osobach związanych z uczelnią oraz medycyną. Kolekcję tworzy około 5 000 obiektów, m.in. instrumenty i narzędzia medyczne, przyrządy pomiarowe, książki, fotografie oraz dokumenty, a także inne przedmioty związane z uczelnią. Wszystkie one pochodzą ze zbiorów klinik, katedr i zakładów. Do placówki trafiają meble, wyposażenie oraz przedmioty z remontowanych części uczelni. Część zabytków stanowią darowizny osób prywatnych, tj. absolwentów oraz byłych i obecnych pracowników. Muzeum nie pozyskuje obiektów poprzez zakupy, nie gromadzi eksponatów organicznych oraz szczątków ludzkich.

Początkowo eksponaty służyły przede wszystkim edukacji studentów Wydziału Lekarskiego i Farmaceutycznego GUMed. Po remoncie budynku zbiory udostępniono szerszemu gronu odbiorców. Muzeum prowadzi działalność edukacyjną dotyczącą historii nauki, lekcje muzealne dla uczniów szkół podstawowych i średnich, studentów GUMed oraz innych uczelni wyższych, organizowało także zajęcia dla seniorów w ramach Uniwersytetu III wieku.

W ramach działalności Muzeum zaprezentowano m.in. wystawy: Akademia Lekarska w obiektywie prof. Jacka Adams-Ray’a (2006), Fragmenty większej całości (2007), Spotkanie przy plakacie (2008), Cztery fotele (2009), Niepowtarzalne (2009), Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie 1919–1939 (2010) – ekspozycja przeniesiona z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zaskoczenie, zdziwienie i zdumienie (2010), Prawie cały wiek XX. Życie i działalność Tadeusza Kielanowskiego (2011), GMO – Genetycznie Modyfikowane Obiekty (2012). Ostatnia z wymienionych wystaw prezentowała prace dyplomowe Barbary Łąckiej, absolwentki Wydziału Rzeźby ( Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kolejnymi wystawami były Tajemnice z muzealnej półki (2013), Gdańska Szkoła Psychiatrii oraz Muzea Uczelniane – Jesteśmy! (2014), Siedemdziesiąt lat stomatologii uniwersyteckiej w Gdańsku (2017), Kalejdoskop 100 lat (2018), Z Wilna do Gdańska (2019). Od 11 października do 30 listopada 2021 miała miejsce plenerowa wystawa Opowieść o rozwoju medycyny. Obiekty z kolekcji prezentowane są także poza placówką, na wystawach stałych oraz czasowych, m.in. w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Wiosną 2020 Muzeum otrzymało dofinansowanie na realizację projektu „Przyszłość dzięki przeszłości – opowieść o rozwoju medycyny” w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki uzyskanym środkom zrealizowano 51 filmów popularnonaukowych przedstawiających eksponaty muzealne oraz działalność placówki, powstała publikacja książkowa w ramach cyklu „Tajemnice z muzealnej półki”, spisano wspomnienia poświęcone historii medycyny i uczelni Wspomnienia i artefakty (pierwsza część poświęcona pacjentom chirurgii dziecięcej, druga – relacjom lekarzy). Zmodyfikowano stronę internetową https://muzeum.gumed.edu.pl, publikującą aktualności z działalności placówki, dostępny jest na niej także „Biuletyn Muzeum Uniwersytetu Medycznego”. Zbiorami od 2007 opiekuje się dr nauk med. Marek Bukowski. MTO









Bibliografia:
Informacje dr. n. med. Marka Bukowskiego, opiekuna zbiorów Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Muzea Uczelniane. Katalog, Warszawa 2017.
Katalog Treasaures of the Polish University Heritage, Warszawa 2020.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii